in

Objavljene nominacije za Oskara 2024. godine

Najveći prošlogodišnji blokbasteri – “Barbi” i “Openhajmer” očekivano su nominovani za Oskara za najbolji film, ali u ovoj najvažnijoj kategoriji ima i iznenađenja s obzirom da se u trku uključio i britanski film “Zona interesa”.

Nakon dodele Zlatnog globusa i nominacija za Bafta nagrade poznato je konačno i ko je sve u trci za najprestižniju nagradu u svetu filma.

Nominacije za 96. ceremoniju dodele Oskara saopštene su danas u Samjuel Goldvin teatru u Los Anđelesu. Za nominovana ostvarenja u 23 kategorije (neke su ranije obnarodovane, prim.aut.) glasalo je gotovo hiljadu članova Američke akademije za filmsku umetnost i nauku.

Ovo su nominacije u najvažnijim kategorijama za dodelu Oskara:

Najbolji film

„American Fiction“ (MGM)

„Anatomija pada“ (Neon)

„Barbi“ (Warner Bros.)

„The Holdovers“ (Focus Features)

„Ubistva pod cvetnim mesecom“ (Apple Original Films/Paramount Pictures)

„Maestro“ (Netflix)

„Openhajmer“ (Universal Pictures)

„Prošli životi“ (A24)

„Jadna stvorenja“ (Searchlight Pictures)

„Zona interesa“ (A24)

Najbolji reditelj

Džonatan Glejzer – „Zona interesa“

Jorgos Lantimos – „Jadna stvorenja“

Kristofer Nolan – „Openhajmer“

Martin Skorseze – „Ubistva pod cvetnim mesecom“

Žastin Trije – „Anatomija pada“

Najbolja glavna muška uloga

Bredli Kuper – „Maestro“

Kolman Domingo – „Rustin“

Pol Đamati – „The Holdovers“

Kilijan Marfi – „Openhajmer“

Džefri Rajt – „American Fiction“

Najbolja glavna ženska uloga

Lili Gledston – „Ubistva pod cvetnim mesecom“

Sandra Huler – „Anatomija pada“

Keri Maligan – „Maestro“

Ema Stoun – „Jadna stvorenja“

Anet Bening – „Nyad“

Najbolja sporedna muška uloga

Sterling K. Braun – „American Fiction“

Robert de Niro – „Ubistva pod cvetnim mesecom“

Robert Dauni Džunior – „Openhajmer“

Rajan Gosling – „Barbi“

Mark Rafalo – „Jadna stvorenja“

Najbolja sporedna ženska uloga

Emili Blant – „Openhajmer“

Džodi Foster – „Nyad“

Amerika Ferara – „Barbi“

Da vajn Džoj Rendolf – „The Holdovers“

Danijel Bruks – „The Color Purple“

Najbolji originalni scenario

„Anatomija pada“ (Žastin Trije, Artur Harari)

„The Holdovers“ (Dejvid Hemingson)

„Maestro“ (Bredli Kuper, Džo Stringer)

„Maj decembar“ (Semi Burč, Aleks Mečanik)

„Prošli životi“ (Selin Song)

Najbolji adaptirani scenario

„American Fiction“ (Kord Džeferson)

„Barbi“ (Greta Gervig, Noa Baumbak)

„Openhajmer“ (Kristofer Nolan)

„Jadna stvorenja“ (Toni Meknamara)

„Zona interesa“ (Džonatan Glejzer)

Najbolji animirani film

„The Boy and the Heron“ Hajao Mijazaki

Elemental

„Robot Dreams“

„Nimona“ Nik Bruno, Troj Kuejn

„Spider-Man: Across the Spider-Verse“ Avi Arad

Najbolji kostim

„Barbi“

„Ubistva pod cvetnim mesecom“

„Napoleon“

„Openhajmer“

„Jadna stvorenja“

Najbolja montaža

„Anatomija pada“

„The Holdovers“

„Ubistva pod cvetnim mesecom“

„Openhajmer“

„Jadna stvorenja“

Najbolja šminka

„Golda“

„Society of the Snow“

„Maestro“

„Openhajmer“

„Jadna stvorenja“

Najbolji zvuk

„Kreator“

„Nemoguća misija“

„Maestro“

„Openhajmer“

„Zona interesa“

Najbolja originalna muzika

„American Fiction“ – Laura Karpman

„Indijana Džons“ – Džon Vilijams

„Ubistva pod cvetnim mesecom“ – Robi Robertson

„Openhajmer“ – Ludvig Goranson

„Jadna stvorenja“

Najbolji dokumentarni film

„Bobi Wine“

„Eternal memory“

„Four Daughters“

„To Kill a Tiger“ Niša Pahuja

„20 dana u Mariupolju“

Najbolji strani film

„Io Capitano“ – Mateo Garone

„Society of the Snow“ – J.A. Bayona

„The Teachers’ Lounge“ – Ilker Katak

„Zona interesa“ – Džonatan Glejzer

„Savršeni dani“ – Vim Venders

Nominacije u svim kategorijama dostupne su na sajtu Američke akademije za filmsku umetnost i nauku.

Ceremonija dodele Oskara, 96. po redu, biće održana 10. marta u Los Anđelesu. Voditelj ceremonije u Dolbi teatru biće četvrtu godinu zaredom Džimi Kimel.

Bonus video:


08:43

ESPRESO NA NASTUPU EMINE JAHOVIĆ: Pevačica progovorila o PORODICI, evo šta kaže

(Espreso/Nova/Jelena Koprivica Prenela:I.R.)