Međutim, morate da budete svesni i da klima uređaji imaju i dobe, ali i loše strane, koje naročito dolaze do izražaja ako ceo dan boravite u prostoru sa uključenom klimom. U klimatizovanim prostorijama je vazduh suvlji, i ponekad može da izazove infekciju disajnih puteva i da pogorša simptome astme.
Pozitivni i negativni efekti klima uređaja:
Sindrom “bolesne zgrade”
Ako boravite u klimatizovanoj prostoriji u zgradi sa lošom ventilacijom, to može dovesti do “sindroma bolesne zgrade”, odnosno, vrtoglavice, kašlja, mučnine i umora.
Klima uređaji izvlače vlagu iz vazduha i to može da dovede do suvoće očiju, iritacije i zamućenog vida.
Podstiče metabolizam
Istraživanja pokazuju da hladan vazduh podstiče metabolizam, i organizam troši manje energije da bi sagoreo masti, i na taj način bi klima urežaj mogao da pomogne i u procesu mršavljenja.
Takođe, nekoliko istraživanja je pokazalo da ljudi koji rade u klimatizovanim prostorima, mnogo bolje pamte i razmišljaju, od osoba koje borave u toplim prostorima.
Smanjuje toleranciju na visoku temperaturu
Računica je prosta – što duže vremena provodite u ohlađenoj prostoriji, sve manje ćete biti spremni za vrućinu i vašem telu će trebati mnogo više vremena da se prilagodi velikoj promeni temperature. Ovo je naročito nezgodno za srčane bolesnike koji bi mogli da imaju problema sa disanjem i bola u grudima.
Pomaže da bolje spavate
Iako će za mnoge ovo biti previše ekstremno, kada je temperatura tokom noći viša od 30 stepeni, skoro je nemoguće zaspati bez klima uređaja. Međutim, lekari apeluju da budemo obazrivi i da maksimalna temperatura između spoljašnje i one na klima uređaju, bude najviše sedam stepeni, navodi webmd.com.
Kao i u svemu tako i sa klima uređajem treba biti umeren. Ona je spas tokom vrelih letnjih meseci, ali vodite računa o higijeni, provetravajte prostor u kom boravite i večernjim satima posle dužeg boravka pod klimom prošetajte se.
BONUS VIDEO:
Autorska prava Republika.rs / Tekst / Slika / Video /