Kada se dete razboli, dobije temperaturu, počne da kašlje ili mu procuri nos, većina roditelja odmah se nađe u dilemi, treba li odmah otići kod lekara ili je u pitanju blaža infekcija koja može da se prati kod kuće. Ipak, stručnjaci upozoravaju da postoje situacije kada nema mesta čekanju.
Dr Goli, pedijatar iz Melburna i otac troje dece, naglašava da je bolje otići lekaru, nego propustiti važne simptome koji mogu ukazivati na ozbiljno pogoršanje zdravstvenog stanja.
– Ako niste sigurni da li da dete odvedete lekaru, savetujem – uvek idite. Bolje je da se ispostavi da je sve u redu, nego da se nešto ozbiljno previdi – rekao je dr Goli za australijski portal 9honey.
On posebno upozorava na dva simptoma koja nikako ne treba zanemariti – otežano disanje i dehidraciju.
– To su dve ogromne crvene zastavice. Ako primetite da dete diše brže, teže, uz zvuke ili da se grudni koš uvlači prilikom disanja, to je znak da se dete bori da udahne – i tada odmah treba potražiti medicinsku pomoć – objašnjava doktor.
Shutterstock
Drugi kritičan simptom je dehidracija, koja kod dece može nastupiti veoma brzo. On roditeljima savetuje da uvek imaju rehidratacioni rastvor u kući, a kod beba preporučuje davanje tečnosti pomoću šprica.
– Bebama dajem po pet mililitara svakih nekoliko minuta. Ako se to redovno ponavlja, može napraviti razliku između potrebe za hospitalizacijom i oporavka kod kuće – ističe pedijatar.
Dodaje i da dehidrirano dete često ima suva usta, manje mokri, a fontanela kod beba može izgledati uvučeno. U tim slučajevima, kašnjenje sa odlaskom kod lekara može pogoršati stanje.
– Roditelji najbolje poznaju svoje dete. Ako primetite da nešto nije u redu, verujte svom instinktu i reagujte odmah – poručuje dr Goli.
BONUS VIDEO:
Autorska prava Republika.rs / Tekst / Slika / Video /
