Lepa Brena naporno radi i puno nastupa, te njeno zdravlje trpi.
Lepa Brena se već 17 godina bori sa trombozom, koju je vrlo uspešno držala pod kontrolom. Ovog leta održala je veliki broj koncerata, a nedavno je promovisala i svoj brend čarapa. Međutim, sada jedna od najvećih muzičkih zvezda na Balkanu sumnja da joj se bolest vratila.
Brena je poznata i kao neko ko veoma vodi računa o zdralju i ishrani, te u 61. godini ima savršeno vitku liniju i vrlo mladoliko izgleda. Uprkos tome, proteklih godina se suočavala sa ozbiljnim zdravstvenim problemima.
Svi su svesni da je tromboza vrlo podmukla bolest, zato je neophodno biti opreazn.
– Svestan je on da je tromboza ozbiljna bolest i da je do sada uspevala da je drži pod kontrolom, ali je to podmukla bolest. U sekundi može da se napravi novi tromb i da izazove haos. I sin Viktor se mnogo uplašio za nju – zaključuje izvor.
Šta je tromboza, a šta tromb?
Zgrušavanje krvi u šupljini krvnih sudova koje za posledicu ima začepljenost krvnih sudova, naziva se trombozom. Formacija, odnosno krvni ugrušak koji se stvara procesom tromboze je tromb. Trombovi se mogu javiti i u arterijama i u venama. Najčešći su u dubokim venama.
Koji su simptomi?
Posebnih znakova za raspoznavanje nema, ali ima simptoma karakterističnih za određeno mesto na kojem postoji krvni ugrušak.
Krvni ugrušak u srcu – praćen je bolom u grudima, ubrzanim disanjem, malaksalošću, mučninom.
Ugrušak u mozgu – izaziva slabost u rukama i nogama, probleme sa vidom, otežani govor, glavobolje, nesvesticu.
Krvni ugrušak u plućima – prati ga oštar bol u grudima, nedostatak vazduha, ubrzan puls, znojenje.
Tromb u rukama ili nogama – javlja se iznenadni ili postepeni bol, otok, osetljivost.
Tromb u stomaku – izaziva intenzivni bol, povraćanje, dijareju.